اتاق فکر توسعه استان قم

Smaller Default Larger

Content modules display article and other information from the content component.

Article Categories Module

This module displays a list of categories from one parent category. Help

 

Articles Category Module

This module allows you to display the articles in a specific category. Help

 • حجت الاسلام والمسلمین بنایی خبرداد: اولین کنفرانس قم پایتخت فرهنگی جهان اسلام برگزار می شود
 • Content
 • Latest Articles Module
 • حداد عادل: قوه قضاییه به دستگیری روزنامه‌نگاران رسیدگی کند
 • حجت الاسلام والمسلمین دکتر علی بنایی
 • استاندار قم در جلسه با اعضای اتاق فکر توسعه استان قم :بسیاری از قوانین کشور ضد توسعه است
 • رئیس اتاق فکر توسعه استان قم: فرودگاه دروازه توسعه قم است
 • News Flash
 • دکتر لاریجانی : توسعه شبکه ریلی قم ضروری است
 • به همت دانشگاه طلوع مهرو اتاق فکر توسعه استان قم: همایش آینده پژوهی در قم برگزار می‌شود
 • درجلسه اتاق فکر توسعه استان قم مطرح شد:خطر هویت زدایی در کمین شهر قم
 • Article Categories Module
 • در جلسه اتاق فکر توسعه استان قم مطرح شد: نياز سالانه قم به 3 ميليارد دلار سرمايه خارجي
 • تلاش برای پژوهش آینده قم برمبنای روایات اسلامی/ قم در قامت پایتخت فرهنگی جهان اسلام
 • مردم و علما از آسیب‌های اجتماعی شهر قم با خبر شوند
 • گاهی آنقدر در بحران‌ها دست و پا می‌زنیم که بحران‌ها برایمان عادی شده است
 • تلاش برای احداث موزه معماری و شهرسازی در خانه تاریخی روحانی
 • فقر منابع مکتوب درباره تاریخ قم/ لزوم استفاده از ظرفیت جوانان قمی برای حل مشکلات شهر
 • سونامی طلاق در مسیر قم/ مهاجرپذیری تهدید واقعی نیست
 • فرودگاه قم در گیر و دار مشکلات حقوقی
 • تدوین سند چشم‌انداز فرهنگی و اجتماعی برای کنترل آسیب‌های اجتماعی
 • مردم و علما از آسیب‌های اجتماعی شهر قم با خبر شوند
 • ریاست مجلس شورای اسلامی: موانع سرمایه‌گذاری در قم بايد برطرف شود
 • دکتر لاریجانی تأکید کرد: استفاده از نخبگان در اتاق هم اندیشی توسعه استان قم

Latest Articles Module

This module shows a list of the most recently published and current Articles. Some that are shown may have expired even though they are the most recent. Help

News Flash

Displays a set number of articles from a category based on date or random selection. Help • رئیس کانون هم اندیشی تعالی و توسعه استان قم از برگزاری نخستین کنفرانس قم پاتخت فرهنگی جهان اسلام به همت این سازمان مردم نهاد و موسسه آموزش عالی طلوع مهر خبرداد.


  به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ حجت‌الاسلام والمسلمین علی بنایی در جلسه اتاق فکر توسعه استان قم با اشاره به اینکه شان و جایگاه شهر قم مورد غفلت واقع شده اظهار داشت: برای توجه به این جایگاه، معرفی قم به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در دستور کار اتاق فکر توسعه استان قم قرار دارد.

  وی با اشاره به برخی کم‌توجهی ها از سوی نهادها  گفت: متولی ایجاد زمینه برای معرفی قم به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام دستگاه های دولتی هستند اما به این دلیل که این زمینه اقدامی عملی انجام نشده ما به عنوان یک سازمان مردم نهاد وارد کار شدیم تا مقدمات لازم را ایجاد کنیم.

  وی قم را شهر هزار کتابخانه توصیف کرد و افزود: در قم حداقل یکهزار خانه است که در آن کتابخانه های عظیم شخصی وجود دارد که از سوی هیچ نهادی حمایت نمی شود و این به نوبه خود در ارتقاء جایگاه قم اثرگذار است.

  رئیس موسسه آموزش عالی طلوع مهر اضافه کرد: سرانه تولید علم در قم را اگر با مراکز فرهنگی مهم جهان اسلام مانند قاهره و ....  مقایسه کنیم باز هم قم بسیار قوی تر است و بخش مهمی از سرانه مطالعه کشور را قم تشکیل میدهد.

  وی با اشاره به تلاش اتاق فکر توسعه استان قم در مسیر کسب این عنوان برای شهر قم ادامه داد: ما در این زمینه فقط بستر سازی میکنیم و فکر مردم را برای این موضوع آماده میکنیم تا مردم بدانند که قم این ظرفیت را دارد.

  حجت‌الاسلام والمسلمین بنایی با اشاره به برخی صحبت‌ها درباره معطل شدن این موضوع برای اجازه حوزه علمیه گفت: اینکه میگویند حوزه علمیه قم مانع است، نادرست است. تا به حال کجا حوزه علمیه مانع رشد قم بوده است؟ ما در همه جا شاهد هستیم که حوزه علمیه قم و مراجع عظام تقلید برای توسعه و آبادانی قم سفارش می کنند.

  وی با بیان اینکه تمام آوازه قم از برکت حوزه علمیه است ادامه داد: سابقه علمی و حوزوی  قم حداقل 100 سال بیش از خراسان  است اما این شهر مظلوم واقع شده است.

  بنایی افزود:شهر مقدس قم را از هر منظری که مورد مطالعه قرار دهیم قابلیت و ظرفیت اعلان آن به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام وجود دارد و این همت، تلاش و برنامه ریزی بیشتر و هماهنگی مسئولین را می طلبد تا برای شکوفایی علمی و فرهنگی این شهر مقدس که حرم اهلبیت پیامبر (ص) می باشد تلاش بیشتری معمول دارند.
  وی  در پایان گفت پی گیری و به ثمر رسیدن این پیشنهاد موجب خواهد که شهر قم کانون توجه واقع شود و برخی از کاستی ها و نارسائی های آن با سرمایه گذاری مناسب و مدیریت توانمند و برنامه ریزی مبتنی بر آینده نگری به سامان برسد.

  حسین محمودی٬ معاون آموزش و پرورش استان قم هم در این جلسه با اشاره به اهمیت معرفی قم به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام اظهار کرد: هسته محوری حرکت در راستای کسب عنوان پایخت فرهنگی جهان اسلام این است که ما از سرمایه فرهنگی قم که متعلق به کشور و جهان اسلام است میخواهیم استفاده کنیم.

  وی با بیان اینکه سرمایه فرهنگی امروزه در جوامعی که پویا و موفق هستند بسیار مورد توجه قرار میگیرد افزود: تعاریف مختلفی در زمینه سرمایه فرهنگی ارائه میشود. تمام آثار مادی و معنوی که به صورت بالقوه و بالفعل از گذشته به جا مانده و برای معنویت جوامع بشری قابل کاربرد است را سرمایه فرهنگی میدانند.
  معاون آموزش و پرورش قم با بیان اینکه اگر به فرهنگ توجه کافی کنیم سایر ابعاد توسعه هم به دنبالش می آید اضافه کرد:شهرهای جهان سازنده فرهنگ جهان است. فرهنگ هم عنصر کلیدی در موفقیت شهرهای جهان است.

  وی با بیان اینکه یونسکو و آیسسکو هر دو برای زمینه استفاده از سرمایه فرهنگی یک رویداد فرهنگی را برنامه‌ریزی کردند ادامه داد: این دو سازمان هر ساله یک شهر را به عنوان شهر فرهنگی و پایتخت فرهنگی معرفی می کنند و این شهر تمام داشته های فرهنگی خودش را در ابعاد مختلف عرضه می کند. شهرهایی که به عنوان شهر فرهنگی و پایتخت فرهنگی معرفی میشوند از این فرصت برای توسعه عمران شهری هم استفاده می‌کنند.
  مسئول کمیسیون فرهنگی اتاق فکر توسعه استان قم  افزود: آیسسکو هر سال سه شهر را در حوزه جهان اسلام به عنوان پایخت فرهنگی معرفی میکند. از ایران اصفهان و مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی شده است.
  وی با اشاره به اینکه ادبیات معرفی قم به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 95 وارد گفت‌وگوی مدیران شده اظهار کرد: برای کسب این عنوان یک سری شاخص کیفیت زندگی٬ شاخص ارتباطی و شاخص مصارف فرهنگی مورد توجه است.
  تعداد موزه‌ها٬ تعداد پرده‌های سینما٬ سرانه فضای سبز٬ تعداد جشنواره‌ها٬ تعداد کتابهایی که از کتابخانه‌ها به امانت گرفته می‌شود و تعداد دانشجویان و گردشگران بین المللی از جمله شاخص‌هایی هستند که برای کسب این عنوان در نظر گرفته می‌شوند.

  وی با اشاره به برگزاری نخستین کنفرانس قم پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سه شنبه هفته جاری ادامه داد: این کنفرانس‌ها به صورت دوره‌ای ادامه خواهد یافت چرا که در یک کنفرانس نمی توانیم مباحث مرتبط با جمع بندی کنیم.

  نخستین کنفرانس قم پایتخت فرهنگی جهان اسلام٬ سه شنبه از ساعت 17 و 30 تا 20 و 30 در 6 محور: میراث فکری و فرهنگی قم در تحقق استراتژیک پایتختی جهان اسلام٬ سنجیده شدن شاخص ها در تحقق این امر٬ توسعه ظرفیت های گردشگری و مذهبی قم ٬ چشم انداز توسعه همه جانبه استان قم با نگاه به رویداد انتخاب قم به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام٬ هویت بصری شهری قم و فرصت های پیش روی اقتصاد فرهنگی در قم در سالن شهید آوینی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم برگزار خواهد شد.

  مجیدی مدیرعامل انجمن ایرانی همکاری با یونسکو٬ دکتر عبدالحمید نقره کار عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت٬ دکتر کریمی دبیر کل کمیسیون ملی آیسسکو در جمهوری اسلامی ایران و استاندار قم از سخنرانان این کنفرانس خواهند بود./
  www.icana.ir/Fa/News/393844/

   
 • قم - استاندار قم معتقد است قوانین و نگرش‌های ضد توسعه در کشور موجب عقب‌ماندگی‌های بسیاری شده است.

  سید مهدی صادقی در جلسه با اعضای اتاق فکر توسعه استان قم که شامگاه چهارشنبه در تالار امام جواد(ع) استانداری قم برگزار شد با اشاره به اینکه مشی دولت یازدهم و دوازدهم مبتنی بر اعتدال، تدبیر و امید بوده و تلاش کرده در راستای مدیریت کشور از همه جریانات فکری و تخصصی کشور استفاده کند اظهار کرد: همه دست اندرکاران و مدیرانی که عهده دار بخشی از مسئولیت حاکمیتی هستند باید فعالیت هایشان را طوری تنظیم کنند که از نتایج پژوهش‌های اندیشمندان بهره مند شده و در مسیر تصمیم سازی از آن استفاده کنند.

  وی با اشاره به تلاش‌های اتاق فکر توسعه استان قم افزود: ما خودمان را به نتیجه کار فکری این گونه مجموعه‌ها نیازمند می‌دانیم، اگر عهده دار این مسئولیت هستیم به این معنا نیست که فکر کنیم خودمان همه چیز را متوجه می‌شویم.

  استاندار قم ادامه داد: مجموعه اتاق فکر استان قم بدون چشم داشت مالی در حال فعالیت است و قطعا می‌تواند در مسیر برداشتن موانع نقش ایفا کند.

  وی ناامیدی و خوش‌بینی کودکانه را آفت کارهای فکری دانست و افزود: مشکلات ما در بحث های حاکمیتی بیشتر مشکلات فرهنگی است.

  ✅لزوم اولویت منافع ملی بر منافع گروهی

  صادقی گفت: مشکل اینجاست که ترجیع بند کارهایمان اولویت منافع ملی بر منافع فردی نیست، جایی که منافع گروهی٬ جناحی و فردی وسط باشد بر منافع ملی اولویت داده می‌شود.

  وی افزود: اگر این موضوع اصلاح شود تمام بسترهای لازم برای تحقق بهترین‌ها در این کشور به وجود خواهد آمد.

  استاندار قم با اشاره به اینکه مدیران باید از بسترهای کارشناسی و تصمیم‌سازی استفاده لازم را ببرند افزود: پیشنهادات باید تبدیل به پروبوزال و برنامه شود تا د راین راستا چکش کاری و تامین منابع شود.

  وی ادامه داد: وقتی بخواهیم حرف‌های درست را تبدیل به یک برنامه کرده و برنامه را اجرا کنیم باید مقداری تامل بیشتر داشته باشیم.

  صادقی با اشاره به روش‌های تامین مالی برای توسعه قم افزود: واقعیت این است که بانک‌ها نمی‌توانند به توسعه کمک کنند؛ بانک‌ها در بخش خدمات و تصدی‌گری می‌توانند کاری کنند که برای زیرساخت سرمایه گذاری کلان نقشی ندارد چرا که نظام بانکی کشور ما بر اساس خرید و فروش پول است.

  ✅فرودگاه در تراز ملی نیاز قم است

  وی با اشاره به تلاش برای معرفی قم به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام گفت: بعد از اینکه مشهد مقدس پایتخت فرهنگی جهان اسلام شد٬ ما هم به فکر افتادیم و درخواستی در سال ۹۵ انجام دادیم که موافقت اصولی انجام شد و ابلاغ به دبیرخانه شورای فرهنگی انجام شد.

  صادقی به مسائل فرودگاه قم اشاره کرد و افزود: این کار با مطالعه دقیق انجام نشد و به همین خاطر این گرفتاری را به استان تحمیل کرده است. با کمک دستگاه قضایی موانع فرودگاه رفع شده است و الان به دنبال جذب سرمایه گذار اهل هستیم.

  وی با اشاره به گرفتاری‌هایی که این پروژه تا امروز داشته اظهار داشت: فرودگاه در تراز ملی نیاز استان است و این قابلیت برای استان قم وجوددارد.

  استاندار قم با بیان اینکه در بحث سرمایه گذاری در چند حوزه مشکل داریم عنوان کرد: افرادی که در فرایند کار آماده سازی زمینه برای جذب سرمایه هستند یکی از مشکلات این عرصه به شما می‌روند و از طرفی قوانین ما هم ضد توسعه است.

  ✅ ۳هزار شغل محصول ساخت بیمارستان هزار تخت خوابی

  وی با بیان اینکه بسیاری از قوانین ما اصلا مانع توسعه است ادامه داد: در برخی از پروژه‌ها اگر دخالت‌های با ریسک بالا از سوی مدیران صورت نگیرد اصلا کاری پیش نمی‌رود.

  صادقی گرفتاری‌های بیمارستان هزار تخت خوابی در قم را برای این مشکل مثال زد و گفت: فاز اول این بیمارستان در دو سال دیگر به بهره برداری می‌رسد که حداقل سه هزار شغل مستقیم در قم ایجاد می‌کند.

  وی با اشاره به مسائل بافت فرسوده قم اظهار کرد: با تصمیماتی که در دولت گرفته شده و امتیازاتی که خواهد داد این موضوع تقویت شده و در ستاد بازآفرینی شهری در حال پیگیری است.


  https://t.me/otaghfekrqom

   

 • به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام علی بنایی چهارشنبه شب در جلسه مشترک کانون تعالی و توسعه(اتاق فکر توسعه استان قم) با استاندار که در سالن امام جواد(ع) استانداری قم برگزار شد با اشاره به اینکه مجموعه اتاق فکر از سال ۸۹ برای پیگیری مصوبات سفر مقام معظم رهبری تشکیل شد اظهار داشت: چهار کمیسیون عمرانی٬ اقتصاد و اشتغال٬ فرهنگی و اجتماعی و آسیب‌های اجتماعی در درون این اتاق فکر شکل گرفته و کارها در این قالب پیش رفته است.
  وی افزود: یکی از بحث‌هایی که در اتاق فکر بسیار پیگیری شد مسئله تخصیص منابع مالی بی‌نیاز از دولت به قم بود و به این نتیجه رسیدیم که بانک‌ها بهترین منابع برای کمک به شهرها هستند، از طرف دیگر ملاحظه شد که بانک‌ها یک سوم از سپرده را در قالب تسهیلات به شهر بازمی‌گردانند.
  رئیس کانون تعالی و توسعه استان قم با اشاره به پیگیری موضوع معرفی قم به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در این مجموعه اضافه کرد: این پروژه به ۱۰ سال زمان نیاز دارد و این کار هم به طور ساختاری در دست استانداری است و اگر پیگیری شود ظرفیت خوبی برای قم خواهد بود.
  وی ادامه داد: در قالب این طرح می توان برای شهر منابعی جذب کرد تا چهره شهر را تغییر دهیم؛ این موضوع گام بلندی است و شاید به عمر مدیریت کنونی نرسد اما قدم مهمی برای شهر قم است.
  حجت‌السلام بنایی با اشاره به مسئله فرودگاه قم گفت: فرودگاه دروازه توسعه قم است و اگر کسی بخواهد قم را توسعه دهد باید حتما در این مسیر پیگیری‌ها را انجام دهد.
  وی افزود: موضوع دیگری که در جلسات اتاق فکر روی آن تاکید داشتیم مسئله گردشگری مذهبی استان قم است که در این زمینه مطالعات مفصلی آماده شده است.

  ✅تلاش برای جهش اعتبارات قم

  محسن صابری مقدم٬ دبیر کانون هم‌اندیشی تعالی و توسعه استان قم هم در این جلسه با اشاره به تشکیل این اتاق فکر برای پیگیری مطالبات رهبر معظم انقلاب در سفرشان به قم ادامه داد: در راستای فعالیت‌های اتاق فکر چهار جلسه با آیت الله مومن به عنوان نماینده خبرگان رهبری داشتیم که موجب شد ایشان نامه‌ای به مقام معظم رهبری تنظیم کرده و گزارشی که ما تهیه کرده بودیم را ارسال کردند که این موضوع موجب جهش اعتبارات قم در سالهای ۹۱ و ۹۲ شد.

  وی با اشاره به فعالیت حدود ۱۲ کمیته در قالب کمیسیون‌های اتاق فکر توسعه گفت: جلسات خوبی با رئیس مجلس شورای اسلامی و سرمایه گذاران استان قم داشتیم.

  دبیر اتاق فکر توسعه استان قم ادامه داد: در کمیسیون عمرانی تلاش کردیم که به حمل و نقل ریلی تاکید ویژه داشته باشیم که تشکیل اداره کل راه آهن، قطارهای حومه‌ای و افزایش ترددها در راه آهن محصول این پیگیری‌ها بود.

  وی افزود: پیشنهادات دیگری در موضوعات پایانه های لجستیک و اتصال راه آهن به گمرک داشتیم که در حال پیگیری هستند.

  صابری تاکید کرد: پیشنهاد ما این است که در حوزه های اقتصادی و تامین منابع و شورای برنامه ریزی اتاق فکر را به عنوان یک بازوی فکری بشناسند.

  https://t.me/otaghfekrqom

   
 • رئیس مجلس شورای اسلامی بر توسعه شبکه ریلی استان قم برای بالا بردن حجم انتقال بار تأکید کرد.
  علی لاریجانی در دیدار اعضای اتاق فکر توسعه استان قم، گزارش محسن صابری دبیر اتاق فکر توسعه استان قم در مورد افزایش حجم جابجایی کالا و برنامه‌های جدی برای بالا بردن درآمد پایدار استان را مورد تقدیر قرار داد.
  وی تأکید کرد: توسعه شبکه ریلی استان برای افزایش حجم انتقال بار مهم است و باید مورد توجه قرار گیرد.
  در ابتدای این دیدار حجت الاسلام والمسلمین بنایی رئیس اتاق فکر توسعه استان قم ضمن تبریک سال جدید، گزارشی از فعالیت و طرح های مطالعاتی و کارشناسی شدۀ این اتاق در سال 1396 ارائه کردند.
  سپس محسن صابری دبیر اتاق فکر توسعه استان در این دیدار اظهار کرد: در سال ۹۵ با استفاده از ظرفیت شبکه حمل و نقل ریلی ۳۰۰ هزار تن بار جابجا شد اما این میزان در سال ۹۶ به حدود ۷۰۰ هزار تن رسیده است.
  وی بر لزوم اتصال شبکه ریلی به منطقه ویژه اقتصادی تأکید کرد و افزود: ۶۰ درصد زیرسازی این طرح انجام شده است.
  صابری با اشاره به ظرفیت تردد روزانه ۳ هزار کانتینر از قم، اظهار کرد: اگر گمرک کشور همکاری کند و این ۳ هزار کانتینر از قم به استان‌ها منتقل شود، تحول جدی در صنعت باربری به وجود می‌آید.
  https://t.me/otaghfekrqom
  https://www.mehrnews.com/news/4263297/

   

 • مدیر گروه آینده پژوهی دانشگاه طلوع مهر از برگزاری همایش آینده پژوهی در قم خبر داد.
  دکتراسماعیل شراهی در صد و هشتاد و نهمین جلسه اتاق فکر توسعه استان قم با اشاره به اینکه آینده پژوهی یک رشته جدید محسوب می‌شود اظهار کرد: در دنیا از حدود صد سال پیش این حوزه فعال شده و از 30 سال پیش تقریباً به عنوان یک حوزه دانشی مطرح شده است در ایران هم به صورت تخصصی و حرفه‌ای از اواسط دهه ۷۰ فعال شده و در اواخر دهه ۸۰ شکل آکادمیک به خود گرفته است.
  وی با اشاره به اینکه این رشته چندان در ایران توسعه ندارد و در چند دانشگاه محدود است خاطرنشان کرد: دانشگاه طلوع مهر در قم از سال 94 در رشته آینده ‌پژوهی پذیرش داشته که اولین گروه فارغ التحصیلان در حال تهیه پایان نامه ها هستند.این پایان‌نامه‌ها یک ظرفیت علمی خوب برای توسعه قم با نگاه به آینده پژوهی محسوب می‌شوند.
  مدیر گروه آینده پژوهی دانشگاه طلوع مهر با اشاره به برگزاری نشست‌های تخصصی و کارگاه‌های آینده پژوهی در مجتمع آموزش عالی طلوع مهر گفت: مسائل شهر و استان با رویکرد آینده پژوهی در کارگاههای تبیین می‌شود.
  وی با اشاره به برگزاری همایش فصلی آینده پژوهی توسط موسسۀ آموزش عالی طلوع مهر در سال آینده ادامه داد: تلاش می‌کنیم این همایش‌ها با محوریت مسائل استان قم برگزار شود همچنین برای آینده دوره های آموزشی تخصصی در حوزه آینده پژوهی تعریف کرده ایم که برای مخاطبین خاص که در حوزه برنامه‌ریزی توسعه در ادارات فعال هستند، کاربرد داشته باشد.
  دکترشراهی با اشاره به نام گذاری اول مارس به عنوان روز آینده از سال 2003 گفت: امسال ما به همین مناسبت اولین همایش و گرامیداشت را طراحی کرده‌ایم که چهارشنبه 9 اسفند برگزار خواهد شد. محوریت این همایش آینده قم است که در حال تلاش هستیم تا این همایش ثبت آی اس سی شود.
  معاون توسعه و فناوری جامعه المصطفی با اشاره به مطرح شدن مباحث آینده‌پژوهی شهری در این همایش گفت: تلاش می‌کنیم در این بخش تبیین کنیم که آینده پژوهی چیست و چه ارتباطی با مباحث شهر دارد که یک ارائه علمی خواهد بود و بعد هم در پایان همایش میزگرد کلی خواهیم داشت که عنوان چالش ها و کلان چالش های قم را خواهد  داشت و مباحث مربوط به قم و چالش های آینده در این میزگرد مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
  وی با اشاره به اینکه مسائل فرهنگی اجتماعی در حوزه آینده پژوهی نیاز به یک همایش خاص دارد افزود: در خارج از ایران هم این فضا در حال مطالعه است ولی اغلب قید محرمانه دارد و منتشر نمی شود.
  سید حسن رضوی، رئیس سازمان برنامه و بودجه استان قم هم در این جلسه با اشاره به اهمیت علم آینده‌پژوهی در دنیای امروز گفت: ما در کشور شاید خیلی دیر به این بحث توجه کردیم و این همایش می‌تواند به عنوان یک پایلوت و شروع این نگاه باشد.
  وی با اشاره به آینده پژوهی و اهمیت آن برای استان قم، اظهار کرد: با توجه به گستردگی و نیازبه آینده پژوهی باید شرایطی بوجود آید که این بحث تداوم داشته باشد.
  حجت الاسلام‌والمسلمین علی بنایی، رئیس کانون هم اندیشی تعالی و توسعه استان قم هم در این جلسه با اشاره به اینکه وارد شدن آینده پژوهی به دانشگاه‌ها در سال ۸۸ در شورای انقلاب فرهنگی تصویب شده گفت: در حال حاضر در ایران فقط چند دانشگاه این رشته را در سطح ارشد و دکترا ارائه می دهند که یکی از آنها دانشگاه طلوع مهرقم است.
  وی افزود: قم یکی از معدود شهرهای عالم است که در روایات ائمه معصومین (علیهم السلام) به تاریخ آیندۀ آن و نقش عظیم و فوق العاده اش اشاره شده است. نقشی که قم درآینده تاریخ ایفا خواهد کرد خیلی روشن و شفاف است. این نقش در عصر غیبت و قبل از ظهور امام زمان (عج) بارزتر است چرا که در این دوران قم دراوج شکوفایی علمی قرار گرفته و در تولید علم جهانی نقش موثری ایفا می‌کند.
  حجت‌الاسلام بنایی با اشاره به اهمیت تعیین نقشه راه برای تولید علم در قم خاطرنشان کرد: از مسیر آینده‌پژوهی می‌توان برای قم به عنوان یک شهر علمی و شهر اهل بیت و شهر زیارتی برنامه‌ریزی کرد و نقشه راه طراحی کرد، آینده درخشان قم می تواند در ابعاد مختلف مورد توجه علاقه مندان به آینده نگاری و آینده پژوهی قرار گیرد و آینده این شهر را بر اساس آموزه های معصومین (علیهم السلام) مورد بررسی و پژوهش های علمی قرار دهند.

مقالات دیگر...

 1. Related Items Module

 

 

 

 banaee

 kanoon

 mhpir

 qompajoohi

 tolouemehr