اتاق فکر توسعه استان قم

Smaller Default Larger

استاندار قم در جلسه با اعضای اتاق فکر توسعه استان قم :بسیاری از قوانین کشور ضد توسعه است

 MG 8759

قم - استاندار قم معتقد است قوانین و نگرش‌های ضد توسعه در کشور موجب عقب‌ماندگی‌های بسیاری شده است.

سید مهدی صادقی در جلسه با اعضای اتاق فکر توسعه استان قم که شامگاه چهارشنبه در تالار امام جواد(ع) استانداری قم برگزار شد با اشاره به اینکه مشی دولت یازدهم و دوازدهم مبتنی بر اعتدال، تدبیر و امید بوده و تلاش کرده در راستای مدیریت کشور از همه جریانات فکری و تخصصی کشور استفاده کند اظهار کرد: همه دست اندرکاران و مدیرانی که عهده دار بخشی از مسئولیت حاکمیتی هستند باید فعالیت هایشان را طوری تنظیم کنند که از نتایج پژوهش‌های اندیشمندان بهره مند شده و در مسیر تصمیم سازی از آن استفاده کنند.

وی با اشاره به تلاش‌های اتاق فکر توسعه استان قم افزود: ما خودمان را به نتیجه کار فکری این گونه مجموعه‌ها نیازمند می‌دانیم، اگر عهده دار این مسئولیت هستیم به این معنا نیست که فکر کنیم خودمان همه چیز را متوجه می‌شویم.

استاندار قم ادامه داد: مجموعه اتاق فکر استان قم بدون چشم داشت مالی در حال فعالیت است و قطعا می‌تواند در مسیر برداشتن موانع نقش ایفا کند.

وی ناامیدی و خوش‌بینی کودکانه را آفت کارهای فکری دانست و افزود: مشکلات ما در بحث های حاکمیتی بیشتر مشکلات فرهنگی است.

✅لزوم اولویت منافع ملی بر منافع گروهی

صادقی گفت: مشکل اینجاست که ترجیع بند کارهایمان اولویت منافع ملی بر منافع فردی نیست، جایی که منافع گروهی٬ جناحی و فردی وسط باشد بر منافع ملی اولویت داده می‌شود.

وی افزود: اگر این موضوع اصلاح شود تمام بسترهای لازم برای تحقق بهترین‌ها در این کشور به وجود خواهد آمد.

استاندار قم با اشاره به اینکه مدیران باید از بسترهای کارشناسی و تصمیم‌سازی استفاده لازم را ببرند افزود: پیشنهادات باید تبدیل به پروبوزال و برنامه شود تا د راین راستا چکش کاری و تامین منابع شود.

وی ادامه داد: وقتی بخواهیم حرف‌های درست را تبدیل به یک برنامه کرده و برنامه را اجرا کنیم باید مقداری تامل بیشتر داشته باشیم.

صادقی با اشاره به روش‌های تامین مالی برای توسعه قم افزود: واقعیت این است که بانک‌ها نمی‌توانند به توسعه کمک کنند؛ بانک‌ها در بخش خدمات و تصدی‌گری می‌توانند کاری کنند که برای زیرساخت سرمایه گذاری کلان نقشی ندارد چرا که نظام بانکی کشور ما بر اساس خرید و فروش پول است.

✅فرودگاه در تراز ملی نیاز قم است

وی با اشاره به تلاش برای معرفی قم به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام گفت: بعد از اینکه مشهد مقدس پایتخت فرهنگی جهان اسلام شد٬ ما هم به فکر افتادیم و درخواستی در سال ۹۵ انجام دادیم که موافقت اصولی انجام شد و ابلاغ به دبیرخانه شورای فرهنگی انجام شد.

صادقی به مسائل فرودگاه قم اشاره کرد و افزود: این کار با مطالعه دقیق انجام نشد و به همین خاطر این گرفتاری را به استان تحمیل کرده است. با کمک دستگاه قضایی موانع فرودگاه رفع شده است و الان به دنبال جذب سرمایه گذار اهل هستیم.

وی با اشاره به گرفتاری‌هایی که این پروژه تا امروز داشته اظهار داشت: فرودگاه در تراز ملی نیاز استان است و این قابلیت برای استان قم وجوددارد.

استاندار قم با بیان اینکه در بحث سرمایه گذاری در چند حوزه مشکل داریم عنوان کرد: افرادی که در فرایند کار آماده سازی زمینه برای جذب سرمایه هستند یکی از مشکلات این عرصه به شما می‌روند و از طرفی قوانین ما هم ضد توسعه است.

✅ ۳هزار شغل محصول ساخت بیمارستان هزار تخت خوابی

وی با بیان اینکه بسیاری از قوانین ما اصلا مانع توسعه است ادامه داد: در برخی از پروژه‌ها اگر دخالت‌های با ریسک بالا از سوی مدیران صورت نگیرد اصلا کاری پیش نمی‌رود.

صادقی گرفتاری‌های بیمارستان هزار تخت خوابی در قم را برای این مشکل مثال زد و گفت: فاز اول این بیمارستان در دو سال دیگر به بهره برداری می‌رسد که حداقل سه هزار شغل مستقیم در قم ایجاد می‌کند.

وی با اشاره به مسائل بافت فرسوده قم اظهار کرد: با تصمیماتی که در دولت گرفته شده و امتیازاتی که خواهد داد این موضوع تقویت شده و در ستاد بازآفرینی شهری در حال پیگیری است.

 MG 8625

 MG 8648

 MG 8658

https://t.me/otaghfekrqom

رئیس اتاق فکر توسعه استان قم: فرودگاه دروازه توسعه قم است

 MG 8622
به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام علی بنایی چهارشنبه شب در جلسه مشترک کانون تعالی و توسعه(اتاق فکر توسعه استان قم) با استاندار که در سالن امام جواد(ع) استانداری قم برگزار شد با اشاره به اینکه مجموعه اتاق فکر از سال ۸۹ برای پیگیری مصوبات سفر مقام معظم رهبری تشکیل شد اظهار داشت: چهار کمیسیون عمرانی٬ اقتصاد و اشتغال٬ فرهنگی و اجتماعی و آسیب‌های اجتماعی در درون این اتاق فکر شکل گرفته و کارها در این قالب پیش رفته است.
وی افزود: یکی از بحث‌هایی که در اتاق فکر بسیار پیگیری شد مسئله تخصیص منابع مالی بی‌نیاز از دولت به قم بود و به این نتیجه رسیدیم که بانک‌ها بهترین منابع برای کمک به شهرها هستند، از طرف دیگر ملاحظه شد که بانک‌ها یک سوم از سپرده را در قالب تسهیلات به شهر بازمی‌گردانند.
رئیس کانون تعالی و توسعه استان قم با اشاره به پیگیری موضوع معرفی قم به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در این مجموعه اضافه کرد: این پروژه به ۱۰ سال زمان نیاز دارد و این کار هم به طور ساختاری در دست استانداری است و اگر پیگیری شود ظرفیت خوبی برای قم خواهد بود.
وی ادامه داد: در قالب این طرح می توان برای شهر منابعی جذب کرد تا چهره شهر را تغییر دهیم؛ این موضوع گام بلندی است و شاید به عمر مدیریت کنونی نرسد اما قدم مهمی برای شهر قم است.
حجت‌السلام بنایی با اشاره به مسئله فرودگاه قم گفت: فرودگاه دروازه توسعه قم است و اگر کسی بخواهد قم را توسعه دهد باید حتما در این مسیر پیگیری‌ها را انجام دهد.
وی افزود: موضوع دیگری که در جلسات اتاق فکر روی آن تاکید داشتیم مسئله گردشگری مذهبی استان قم است که در این زمینه مطالعات مفصلی آماده شده است.

✅تلاش برای جهش اعتبارات قم

محسن صابری مقدم٬ دبیر کانون هم‌اندیشی تعالی و توسعه استان قم هم در این جلسه با اشاره به تشکیل این اتاق فکر برای پیگیری مطالبات رهبر معظم انقلاب در سفرشان به قم ادامه داد: در راستای فعالیت‌های اتاق فکر چهار جلسه با آیت الله مومن به عنوان نماینده خبرگان رهبری داشتیم که موجب شد ایشان نامه‌ای به مقام معظم رهبری تنظیم کرده و گزارشی که ما تهیه کرده بودیم را ارسال کردند که این موضوع موجب جهش اعتبارات قم در سالهای ۹۱ و ۹۲ شد.

وی با اشاره به فعالیت حدود ۱۲ کمیته در قالب کمیسیون‌های اتاق فکر توسعه گفت: جلسات خوبی با رئیس مجلس شورای اسلامی و سرمایه گذاران استان قم داشتیم.

دبیر اتاق فکر توسعه استان قم ادامه داد: در کمیسیون عمرانی تلاش کردیم که به حمل و نقل ریلی تاکید ویژه داشته باشیم که تشکیل اداره کل راه آهن، قطارهای حومه‌ای و افزایش ترددها در راه آهن محصول این پیگیری‌ها بود.

وی افزود: پیشنهادات دیگری در موضوعات پایانه های لجستیک و اتصال راه آهن به گمرک داشتیم که در حال پیگیری هستند.

صابری تاکید کرد: پیشنهاد ما این است که در حوزه های اقتصادی و تامین منابع و شورای برنامه ریزی اتاق فکر را به عنوان یک بازوی فکری بشناسند.
 MG 8658
https://t.me/otaghfekrqom

دکتر لاریجانی : توسعه شبکه ریلی قم ضروری است

A59Y3795

رئیس مجلس شورای اسلامی بر توسعه شبکه ریلی استان قم برای بالا بردن حجم انتقال بار تأکید کرد.
علی لاریجانی در دیدار اعضای اتاق فکر توسعه استان قم، گزارش محسن صابری دبیر اتاق فکر توسعه استان قم در مورد افزایش حجم جابجایی کالا و برنامه‌های جدی برای بالا بردن درآمد پایدار استان را مورد تقدیر قرار داد.
وی تأکید کرد: توسعه شبکه ریلی استان برای افزایش حجم انتقال بار مهم است و باید مورد توجه قرار گیرد.
در ابتدای این دیدار حجت الاسلام والمسلمین بنایی رئیس اتاق فکر توسعه استان قم ضمن تبریک سال جدید، گزارشی از فعالیت و طرح های مطالعاتی و کارشناسی شدۀ این اتاق در سال 1396 ارائه کردند.
سپس محسن صابری دبیر اتاق فکر توسعه استان در این دیدار اظهار کرد: در سال ۹۵ با استفاده از ظرفیت شبکه حمل و نقل ریلی ۳۰۰ هزار تن بار جابجا شد اما این میزان در سال ۹۶ به حدود ۷۰۰ هزار تن رسیده است.
وی بر لزوم اتصال شبکه ریلی به منطقه ویژه اقتصادی تأکید کرد و افزود: ۶۰ درصد زیرسازی این طرح انجام شده است.
صابری با اشاره به ظرفیت تردد روزانه ۳ هزار کانتینر از قم، اظهار کرد: اگر گمرک کشور همکاری کند و این ۳ هزار کانتینر از قم به استان‌ها منتقل شود، تحول جدی در صنعت باربری به وجود می‌آید.
https://t.me/otaghfekrqom
https://www.mehrnews.com/news/4263297/

به همت دانشگاه طلوع مهرو اتاق فکر توسعه استان قم: همایش آینده پژوهی در قم برگزار می‌شود

DSCN0728
مدیر گروه آینده پژوهی دانشگاه طلوع مهر از برگزاری همایش آینده پژوهی در قم خبر داد.
دکتراسماعیل شراهی در صد و هشتاد و نهمین جلسه اتاق فکر توسعه استان قم با اشاره به اینکه آینده پژوهی یک رشته جدید محسوب می‌شود اظهار کرد: در دنیا از حدود صد سال پیش این حوزه فعال شده و از 30 سال پیش تقریباً به عنوان یک حوزه دانشی مطرح شده است در ایران هم به صورت تخصصی و حرفه‌ای از اواسط دهه ۷۰ فعال شده و در اواخر دهه ۸۰ شکل آکادمیک به خود گرفته است.
وی با اشاره به اینکه این رشته چندان در ایران توسعه ندارد و در چند دانشگاه محدود است خاطرنشان کرد: دانشگاه طلوع مهر در قم از سال 94 در رشته آینده ‌پژوهی پذیرش داشته که اولین گروه فارغ التحصیلان در حال تهیه پایان نامه ها هستند.این پایان‌نامه‌ها یک ظرفیت علمی خوب برای توسعه قم با نگاه به آینده پژوهی محسوب می‌شوند.
مدیر گروه آینده پژوهی دانشگاه طلوع مهر با اشاره به برگزاری نشست‌های تخصصی و کارگاه‌های آینده پژوهی در مجتمع آموزش عالی طلوع مهر گفت: مسائل شهر و استان با رویکرد آینده پژوهی در کارگاههای تبیین می‌شود.
وی با اشاره به برگزاری همایش فصلی آینده پژوهی توسط موسسۀ آموزش عالی طلوع مهر در سال آینده ادامه داد: تلاش می‌کنیم این همایش‌ها با محوریت مسائل استان قم برگزار شود همچنین برای آینده دوره های آموزشی تخصصی در حوزه آینده پژوهی تعریف کرده ایم که برای مخاطبین خاص که در حوزه برنامه‌ریزی توسعه در ادارات فعال هستند، کاربرد داشته باشد.
دکترشراهی با اشاره به نام گذاری اول مارس به عنوان روز آینده از سال 2003 گفت: امسال ما به همین مناسبت اولین همایش و گرامیداشت را طراحی کرده‌ایم که چهارشنبه 9 اسفند برگزار خواهد شد. محوریت این همایش آینده قم است که در حال تلاش هستیم تا این همایش ثبت آی اس سی شود.
معاون توسعه و فناوری جامعه المصطفی با اشاره به مطرح شدن مباحث آینده‌پژوهی شهری در این همایش گفت: تلاش می‌کنیم در این بخش تبیین کنیم که آینده پژوهی چیست و چه ارتباطی با مباحث شهر دارد که یک ارائه علمی خواهد بود و بعد هم در پایان همایش میزگرد کلی خواهیم داشت که عنوان چالش ها و کلان چالش های قم را خواهد  داشت و مباحث مربوط به قم و چالش های آینده در این میزگرد مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه مسائل فرهنگی اجتماعی در حوزه آینده پژوهی نیاز به یک همایش خاص دارد افزود: در خارج از ایران هم این فضا در حال مطالعه است ولی اغلب قید محرمانه دارد و منتشر نمی شود.
سید حسن رضوی، رئیس سازمان برنامه و بودجه استان قم هم در این جلسه با اشاره به اهمیت علم آینده‌پژوهی در دنیای امروز گفت: ما در کشور شاید خیلی دیر به این بحث توجه کردیم و این همایش می‌تواند به عنوان یک پایلوت و شروع این نگاه باشد.
وی با اشاره به آینده پژوهی و اهمیت آن برای استان قم، اظهار کرد: با توجه به گستردگی و نیازبه آینده پژوهی باید شرایطی بوجود آید که این بحث تداوم داشته باشد.
حجت الاسلام‌والمسلمین علی بنایی، رئیس کانون هم اندیشی تعالی و توسعه استان قم هم در این جلسه با اشاره به اینکه وارد شدن آینده پژوهی به دانشگاه‌ها در سال ۸۸ در شورای انقلاب فرهنگی تصویب شده گفت: در حال حاضر در ایران فقط چند دانشگاه این رشته را در سطح ارشد و دکترا ارائه می دهند که یکی از آنها دانشگاه طلوع مهرقم است.
وی افزود: قم یکی از معدود شهرهای عالم است که در روایات ائمه معصومین (علیهم السلام) به تاریخ آیندۀ آن و نقش عظیم و فوق العاده اش اشاره شده است. نقشی که قم درآینده تاریخ ایفا خواهد کرد خیلی روشن و شفاف است. این نقش در عصر غیبت و قبل از ظهور امام زمان (عج) بارزتر است چرا که در این دوران قم دراوج شکوفایی علمی قرار گرفته و در تولید علم جهانی نقش موثری ایفا می‌کند.
حجت‌الاسلام بنایی با اشاره به اهمیت تعیین نقشه راه برای تولید علم در قم خاطرنشان کرد: از مسیر آینده‌پژوهی می‌توان برای قم به عنوان یک شهر علمی و شهر اهل بیت و شهر زیارتی برنامه‌ریزی کرد و نقشه راه طراحی کرد، آینده درخشان قم می تواند در ابعاد مختلف مورد توجه علاقه مندان به آینده نگاری و آینده پژوهی قرار گیرد و آینده این شهر را بر اساس آموزه های معصومین (علیهم السلام) مورد بررسی و پژوهش های علمی قرار دهند.

DSCN0731

DSCN0754

درجلسه اتاق فکر توسعه استان قم مطرح شد:خطر هویت زدایی در کمین شهر قم

Image00001

جلسه اتاق فکر توسعه استان قم با موضوع گزارش  کمیسیون عمران در خصوص بررسی سیما و منظر شهري در شهرقم، برگزار شد.
در این جلسه  مهندس فارغیان و دکتر رضایی ندوشن ازاعضای کمیته سیما ومنظرشهری ، گزارشی مبسوط از فعالیت و عملکرد چند ساله این کمیته ارائه کردند.
مهندس فارغیان با بیان اینکه کمیته سیما ومنظرشهری ، درسال 87 با دستورالعمل شورای عالی  معماری و شهر سازی ايران کشور که یک شورای مقنن است، در قم تشکیل شد که این کمیته تقریبا فعالیت چنداني نداشت.
برخی از دستگاه ها تمایلی به همکاری با کمیته نداشتند
وی با بیان اینکه از سال 95احساس کردیم که این کمیته به تنهایی نمی تواند کارهارا از پیش ببرد بنابراین این کمیته با همکاری نهادها وارگان های دیگر طرح ها وبرنامه های خودرا پیش ببرد وبه نهاد فراتری نیازداریم : با اداره کل راه وشهر سازی قم هماهنگ کردیم و جلسات کمیته رادراین اداره کل برگزار کنیم که درمجموع 14جلسه برگزارشد .
فارغیان با اشاره به اینکه  درچند ماه گذشته  چهار جلسه در اداره کل راه وشهرسازی ویک جلسه در استانداری برگزارشد افزود: در بررسی عملکرد کمیته های شهرهای دیگر متوجه شدیم که  تهران نتها شهری که دراین زمینه  فعالیت سازنده ای را آغاز کرده به طوری که طی برگزاری 893جلسه  16هزارو 123ساختمان را درمرحله ساخت کنترل نما کرده است.
وی درخصوص عملکرد کمیته سیما ومنظرشهری قم تصریح کرد: یکی از مسائلی که درساخت ساختمان های جدید در قم مشاهده کردیم توجه طراحان به استفاده نماهای موسوم به رومی بود، نمادهایی که هیچ سنخیتی با فرهنگ ما نداشته وندارند.
Image00002
نماهای رومی در عرض دوسال به سرعت در ایران رواج  یافت
فارغیان با اشاره به  تاثیر نماها و معماری ساختمان در هویت ساکنانش گفت: طراح نماهای رومی درایران از فردی درتهران آغاز شد وبه زودی به اکثر شهرهای ایران تسریع یافت به طوری که در شهر مذهبی قم نیزساخت ساختمان  با  نماهای رومی  باب شد.
کنترل وپایش لازم برای جلوگیری از ساخت نماهای رومی صورت نمی گیرد
این استاد دانشگاه  با تاکید برلزوم توجه مسولان و صاحبان نفوذ درجلوگیری از ساخت بناهای ایرانی به سبک فرهنگ اروپا گفت: درجلسه ای که دفتروزارت امور خارجه درقم با حضور یک پرفسور معماری برگزارکرد وما حضور داشتیم، وی به شدت از ساخت بناهایی با طرح های رومی در قم وایران متعجب شده بود چراکه معتقد بود بناهای ساخته شده درقم که با معماری روم باستان همخوانی دارد حتی برای رومیان تعجب برانگیز خواهد بود.
فارغیان گفت: همه نامه ها ودستورالعمل ها برای متوقف شدن نماهای رومی درساخت وسازهای جدید صادر شده است ولی کنترل وپایش لازم صورت نمی گیرد.

Image00003

ساخت نماهای رومی خاص مناطق بالای شهر است
   درادامه این جلسه دکتر رضایی ندوشن با بیان اینکه  نماهای رومی درایران خاص مناطقی است که افراد سرمایه دار ساکن هستند افزود: کمیته سیما ومنظرشهری اولین ساختمانی که در دستور برنامه خود قرارداد ساختمان برج  سپهر بود که با کمک شهرداری  ورود پیدا کردیم ، تا حدودی توانستیم مانع از اجرای نمای رومی دراین ساختمان شویم.
وی با تاکید برلزوم حمایت وتوجه به طراحان سبک معماری ایرانی اسلامی وبومی گفت: درجشنواره ای سال 84و85 درقم برگزار شد  و به طراحان و صاحبان ساختمان های تازه ساخت به  سبک معماری ایرانی- اسلامی  وطرح ها ونماهای برترلوح تقدیر اهدا کردیم.
استفاده از نماهای رومی برای قم فاجعه است
رضایی ندوشن استفاده از نمادهای رومی را برای قم فاجعه دانست وافزود: وجود چنین نماهای باعث ازبین رفتن فرهنگ ایرانی –اسلامی می شود چراکه  نما و معماری  ساختمان های شهرتعیین کننده هویت ساکنان شهراست وادامه این روند می تواند برای نسل های آینده خطرناک باشد.
وی با اشاره به اقدامات کمیته سیما ومنظر شهری برای جلوگیری ازباب شدن نمادهای غیر ایرانی در ساختمان ها گفت: ممنوعیت استفاده از نمای کامپوزیت وشیشه که مصوبه شورای عالی شهرسازي بود و اجرایی  نشده بود، کمیته با فرستادن دونامه به شهرداری قم  مانع از استفاده این دونما در ساختمان های دولتی شد وهمچنین با ارسال نامه به شهرداری از ادامه روند ساخت نمای رومی درقم جلوگیری بعمل  که از تاریخ 25 /8 /95اجرایی شد.

Image00004

در ادامه جلسه  مهندس محسن صابری باقدردانی ازتلاش چندساله کمیته سیما ومنظرشهری گفت: درسفر مقام معظم رهبری درسال 89 به قم،یکی از مصوبات سفر توجه به ساخت بناهایی با معماری اسلامی – ایرانی بود واینکه شهر قم ازاین نظر باید الگوی دیگر شهرها باشد و ازدیگر مطالبات مهم رهبری الگو نمادها ونماهای انقلابی  درقم است که ازبرنامه های آتی این کمیته خواهد بود.
تجربه نشان داده روش های تشویقی پاسخگو خواهد بود.
مهندس صابری با تاکید برلزوم توجه به فرهنگ بومی واسلامی در ساخت بناها افزود: دراین زمینه همراه کردن بخش خصوصی آسان است و کار سخت ومشکلی نیست فقط باید آنان را نسبت به عواقب این موضوع آگاه کرد واینکه ازسیستم های تشویقی استفاده کرد چرا که تجربه نشان داده روش های تشویقی پاسخگو خواهد بود.
دراین انتهای جلسه آقای محمودی مسئول کمیسیون فرهنگی ،اجتماعی ورسانه گزارش کوتاهی از روند تشکیل جلسه کمیسیون ارائه کرد.
https://t.me/otaghfekrqom
جلسه مورخ 96/5/4

 

 

 

 banaee

 kanoon

 mhpir

 qompajoohi

 tolouemehr